Wycieczka „Zwiedzamy Swiętokrzyskie "


Spotkanie świąteczne w karczmie „ Raz na wozie”

Wycieczka PSONI- Koło w Łodzi „Zwiedzamy Świętokrzyskie” w dniach 7 – 9.09.2018 rok.


Na początku września 2018 roku, dzięki wsparciu Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Łodzi Zarząd Koła w Łodzi, podobnie jak w latach ubiegłych przygotował i przeprowadził wycieczkę w rejon Świętokrzyski. Koordynatorami zadania pozakonkursowego byli Irena Zmysłowska  i Roman Bartoszuk-Antoszewski.Jadąc do Kielc trudno ominąć słynny Dąb Bartek w Zagnańsku. 

1

 Kolejnym punktem było odwiedzenie Rezerwatu Kamieniołom, również w Zagnańsku.

W pobliżu Zagnańska pozostały ruiny huty Józef, relikty minionego okresu hutnictwa świętokrzyskiego.  Uczestnicy wycieczki mieli okazję zajrzenia do pozostałości pieca hutniczego i innych historycznych obiektów huty.Krajobraz rezerwatu zaskoczył wszystkich uczestników.


W godzinach południowych dojechano do Kielc na słynny deptak spacerowy. Niestety nie obeszło się również bez przygody. Otóż grupa trzech kolegów                z niepełnosprawnością odłączyła się od grupy powodując nerwowe poszukiwanie zaginionych. Na szczęście wszystko po ok. 2 godzinnej przerwie wróciło do normy     i grupa w pełnym składzie udała się do Opatowa gdzie planowano zwiedzenie piwnic kupieckich w ramach tzw. przejścia podziemnego.  Z uwagi na spóźnienie                i przemęczenie większości uczestników ten dzień związany ze zwiedzaniem został zakończony.Po tych przygodowych wrażeniach wycieczka udała się do bazy wypadowej w Ośrodku Wypoczynkowo-szkoleniowym w Rudkach k/Nowej Słupi.


Kolejny dzień to kolejne doznania turystyczne.

Na pierwszy ogień poszedł Park Miniatur budownictwa światowego w Krajnie. Korzystając z usług przewodnika uczestnicy wyjazdu zaskoczeni dokładnością miniatur ( w skali 1:15 i 1:25) obejrzeli szereg znanych tylko z folderów Biur Podróży najsłynniejsze obiekty takie jak Bazylika Św. Piotra w Rzymie, wodospad Niagara i inne.


Przebywając w Górach Świętokrzyskich trudno ominąć takie szczyty jak Św. Krzyż czy Św. Katarzynę. Z uwagi  na brak możliwości dojazdu na wymienione szczyty wycieczka odwiedziła wieś  Św. Katarzyna i skorzystała z okazji obejrzenia Muzeum Minerałów i skamienielin. 


Bardzo blisko bo ok. 2 km od bazy wypadowej znajduje się Muzeum i skansen hutnictwa świętokrzyskiego (Nowa Słupia).Tutaj również korzystając z usług przewodników wszyscy mogli wczuć się w role hutników, obejrzeć dymarki              i  sprawdzić jak wyglądało rękodzielnictwo w tamtych czasach.


Po obfitym posiłku nadeszła pora na ognisko. Przy dźwiękach muzyki edytowanej dzięki zaangażowani p .Przemysława Kacprzaka  wszyscy doskonali się bawili zajadając pyszne kiełbaski i kaszankę z ogniska.

Po takich tańcach i pożywieniu wycieczka udała się na spoczynek. 

Zaskoczeniem dla wszystkich była obecność w Rudkach Przewodniczącego ZK koła   w Łodzi  i sekretarza ZK (kierownik ŚDS). 

Okazało się, że w tym samym miejscu i terminie odbywało się Posiedzenie ZG PSONI z udziałem przedstawicieli kół z terenu całego kraju.


W  trzecim dniu wycieczki uczestnicy wyjazdu ponownie zaskoczeni zostali planowana rozrywką. Był to udział w Safari z bizonami i zwiedzanie zamku              w Kurozwękach.


Po smacznym obiedzie w Rudkach wycieczkowicze pożegnali gościnny Ośrodek wypoczynkowy „Gołoborze” i kierując się do Łodzi „zahaczyli „ o Skarżysko Kamienną, gdzie (szczególnie) mężczyźni  zafascynowani militariami odwiedzili Muzeum „Orła Białego”.


Niestety wszystko kiedyś się kończy i ten wyjazd w Świętokrzyskie również dobiegł końca. Po drodze do Łodzi zatrzymano się jeszcze w Prastarym Piotrkowie Trybunalskim. Do zobaczenia w roku przyszłym.© Olga Fajkowska 2015