Wycieczka do Włocławka i okolic


Umowa nr 15/D/I/2016 z dnia 07.07.206 r.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w kolejnym cyklu   dzięki częściowemu dofinansowaniu środk2ami PFRON będącymi w dyspozycji MOPS zorganizowało wycieczkę do woj. Mazowieckiego. W roku 2016 wycieczka odbyła się 

w dniach 1 – 4 września dla 50 osób członków PSOUU, osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin (plus kierowca autokaru). Była to impreza  4-dniowa, połączona ze zwiedzaniem muzeum Bitwy nad Bzurą, różnymi skansenami, ogrodem zoologicznym ,miejscem znalezienia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki, Zapory na Wiśle, Kolegiaty Tumskiej i Płocka. Dodatkowo interesującym punktem wycieczki  był całodzienny wypoczynek w Ośrodku wypoczynkowym w Koszelówce, przejazd tzw. „Ciuchcia Tumską” oraz gry i zabawy w Wiosce Indiańskiej TATANKA.   Program wycieczki podzielony został    na cztery etapy. Pierwszego dnia grupa odwiedziła Kutno gdzie miała okazję zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami pochodzącymi z II Wojny Światowej w Muzeum Bitwy          nad Bzurą.


  

Muzeum Bitwy nad Bzurą – Kutno

Kolejnym zwiedzanym w tym dniu obiektem był Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu        k/ Płocka. Większość uczestników miała okazje zobaczyć jak wyglądało życie na wsiach województwa mazowieckiego, wygląd budynków i porównać z eksponatami zgromadzonymi w odwiedzanym w roku 2015 skansenach w Sieradzu i Łodzi.

  

Powozownia                                               Chata wiejska


Zakwaterowanie , wyżywienie i bazę wypadową stanowił Ośrodek Wypoczynkowy  Zacisze –Bis w Koszelówce. Uczestnicy zakwaterowani zostali w wygodnych pokojach dwuosobowych z zapleczem  sanitarnym , w większości wyposażone  telewizory.

image5
image6

Ośrodek Zacisze

image7

Stołówka 

image8

Jezioro 

Ośrodek położony jest nad jeziorem , uczestnicy wycieczki mieli możliwość korzystania   ze sprzętu pływającego tj. rowerów wodnych i kajaków, a że pogoda sprzyjała również      z uroków plażowania i kąpieli..Kolejny etap( drugi dzień wycieczki) to wyjazd do Płocka. W tym dniu zwiedzano ogród Zoologiczny. Niektóre osoby z niepełnosprawnością miały nieliczną okazję zobaczenia egzotycznych zwierząt, których niestety brakuje w łódzkim ZOO takich jak żyrafy i słonie.

   

ZOO na skarpie  w Płocku

Po odwiedzeniu ZOO wszyscy skorzystali z okazji podziwiania starego Płocka z okien wagoników tzw. „Ciuchci Tumskiej”.  Ważne historyczne i krajoznawcze wiadomości usłyszeli od przewodnika.

image11

„Ciuchcia” zawiozła wszystkich do przystani portowej na Wiśle, gdzie oczekiwał statek Żeglugi Płockiej „Marianna”. Tu słuchając ballad żeglarskich i opowieści przewodnika uczestnicy zadania oglądali panoramę miasta.

image12
image13

Na statku 

image14

Panorama miasta 

Na zakończenie dnia czyli tego etapu zadania grupa przejechała do Włocławka, gdzie mogli w skupieniu i zadumie odwiedzić uświęcone miejsce poświęcone śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Wszyscy zaskoczeni byli wielkością istniejącej tam tamy i powstałego zalewu.


  

                  Zalew                                           Zejście do pamiątkowego miejsca


    

Zmęczeni ale zadowoleni uczestnicy wycieczki w ramach trzeciego etapu zadania kolejny dzień poświęcili na pełny wypoczynek w Ośrodku Wypoczynkowym Zacisze –Bis.

Wieczorem podsumowując minione dni wycieczki, grupa bawiła się na ognisku zorganizowanym przez właścicieli ośrodka.

image19
image20


Kolejny, niestety ostatni etap zadania to po obfitym śniadaniu odjazd w kierunku Łodzi.

I tutaj była możliwość sprawdzenia, że również w województwie łódzkim istnieją ciekawe obiekty do zwiedzania.

Pierwszym takim obiektem  była Łęczyca. Na odrestaurowanym Rynku z przyjemnością można było odpocząć, a żądni wrażeń odwiedzić muzeum regionalne i Zamek Łęczycki.


Rynek w Łęczycy


Zamek 

I ponownie mogliśmy zobaczyć skansen  tym razem prowadzony przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne „Skansen – Łęczyca Zagroda Chłopska”.

A tutaj niespodzianka – uczestniczyliśmy w unikatowym przekręcaniu zabytkowego wiatraka.


Kolejne miejsce to kolegiata w Tumie, gdzie każdy mógł dotknąć pozostawione przez diabła Borutę ślady łapy – tak jak przekazuje istniejąca legenda.

Kolegiata 

Praktycznym zakończeniem wycieczki był udział wszystkich osób w zabawach i konkursach zorganizowanych przez wioskę indiańską w Solcy Małej. Tutaj właśnie wszyscy mieli okazję spełnić swoje marzenia i dziecięce fantazje. W tym miejscu każdy – duży i mały, sprawny   i niepełnosprawny – miał możliwość podróży w czasie i przeniesienia się w wyobraźni       do tajemniczego i kolorowego świata Indian Ameryki Północnej.

  

  

Zabawa „Wyścig żółwi”                                 Strzelanie z łuku 


   

Rzuty oszczepem

Dzięki wyjazdom tego typu, członkowie Stowarzyszenia i podopieczni ( w tym uczestnicy zajęć      w ŚDS), doświadczają wspaniałych wrażeń oraz poznają wspaniałe polskie krajobrazy i ważne historyczne miejsca.

Nasze wieloletnie doświadczenie z osobami o szczególnych wymaganiach, wynikających    z ich niepełnosprawności, pozwalają  nam zorganizować wspaniałą integracyjną imprezę ,pełną radości, niespodzianek, wspaniałych przeżyć, dobrego humoru, na której uczestnicy będą się czuli dowartościowani, ważni i szczęśliwi. Kontakt z przyrodą i przyjaciółmi pozwala wrócić z wycieczki w pełni zadowolonymi, z chęcią na spotkanie już w kolejnych wyjazdach.

© Olga Fajkowska 2015